Trzecie spotkanie na szlaku „Śladami Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki” w roku X rocznicy beatyfikacji

W wigilię uroczystości świętych Piotra i Pawła, w kościele Św. Józefa i Najświętszego Serca Pana Jezusa, ks. Kamil Kochanowski, wikariusz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, powitał wszystkich pielgrzymów podążających Śladami Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki oraz licznie zgromadzoną wspólnotę Gloriosa Trinitẚ, pełniącą obsługę liturgiczną Mszy Świętej i prowadzącą modlitwę podczas wędrówki do następnego punktu Szlaku.

Mszę Świętą celebrował ksiądz Kamil, który, wspominając w homilii dwóch wielkich apostołów: Piotra- filar, na którym został zbudowany Kościoł oraz Pawła, nawróconego Apostoła Narodów, nawiązał do pytania Jezusa skierowanego do Piotra ”Miłujesz Mnie?” Właśnie- pytał kapłan- jak wygląda dziś nasza wiara, nasze zawierzenie Panu Bogu, czy jestem wierny Bogu w tym, co robię, do czego dążę?

Ksiądz Kamil podkreślił, że powołanie nas przez Boga do wiary jest dziełem miłosierdzia., gdyż to Boże Miłosierdzie pociąga nas do Niego. „Trzeba, byśmy dziś zechcieli na nowo zaświadczyć o naszej wierze (…). Także przez moje pielgrzymowanie na Szlaku mogę pokazać, że Chrystus jest dla mnie ważny, że przyznaję się do wiary. Zechciejmy otworzyć oczy naszej wiary, bo gdyby nie ten dar, po omacku błądzilibyśmy po ziemi. To bezinteresowny dar Boga, płynący z czystej miłości.”

„Bóg pragnie, byśmy dziś na nowo zaprosili Go do swego serca, bardzo chce, byśmy znowu odkryli Go jako kochającego Ojca. Warto, byśmy dziś zechcieli odpowiedzieć na to wezwanie naszą miłością- kontynuował kapłan. Bóg powołuje mnie do wiary świętej, ona otwiera mi oczy, prowadzi, umacnia na drogach życia. Chcemy dziś w tej kaplicy dziękować za dar wiary świętej, za świat, w którym żyjemy, za wszystkich ludzi, których Bóg stawia na naszej drodze; oni są po to, byśmy weryfikowali naszą wiarę i wrastali w miłości”- podkreślił.

Jedną z intencji modlitwy wiernych była prośba o błogosławieństwo dla członków Stowarzyszenia Czcicieli Miłosierdzia Bożego im. Bł. Ks. M. Sopoćki i ich opiekuna ks. Kustosza Andrzeja Kozakiewicza; by to, co robią, pełnili na chwałę Bożą.

Po Mszy Św. ks. Kamil zaprosił wspólnotę Gloriosa Trinitẚ do prowadzenia modlitwy na Szlaku. W drodze odmawiano Koronkę do Miłosierdzia Bożego i śpiewano pieśni (Ile razy pierś odetchnie, W każdym strapieniu, Jezu, ufam Tobie). Intencją modlitwy był rozwój dzieł ewangelizacyjnych w świecie oraz miłosierdzie Boże nad światem. Odmówiono także dziesiątkę różańca w intencji rychłej kanonizacji ks. Michała Sopoćki.

W drodze do pątników dołączył ks. Andrzej Kozakiewicz, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. U celu wędrówki, przed kościołem św. Wojciecha, na którym umieszczono tablicę stanowiącą wyznacznik Szlaku, pielgrzymów powitał, nie żałując im tego upalnego wieczoru wody święconej, ks. Jan Wierzbicki - proboszcz parafii. W kościele pielgrzymi uczcili relikwie św. Wojciecha i odmówili wraz z kapłanami modlitwę o kanonizację Błogosławionego Michała Sopoćki, Patrona Białegostoku. Ksiądz Kamil Kochanowski podziękował wszystkim uczestnikom pielgrzymowania za okazane świadectwo wiary.

Następne spotkanie na Szlaku Śladami Błogosławionego Księdza Michała Sopoćki rozpocznie się Mszą Świętą w kościele św. Wojciecha o godz. 18.00, w dniu 28 lipca.